آیریس یا گل زنبق بخش اول

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

گل زنبق در کنار گل نیلوفر از گل‌‌های ویژه‌ای بوده‌ است که از دیرباز برای گل‌آرایی مراسم مختلف مذهبی استفاده می‌شده است . این گل از زمان باستان نماد قدرت و عظمت بوده و به الهه یونانی به نام (هرا) تعلق دارد.

آیریس یا گل زنبق بخش اول

گل زنبق 

یونانیان باستان، گل  زنبق را  در کنار مزار مردگان می‌کاشتند و نقش‌های این گل را بر روی سنگ قبر آن‌ها حک می‌کردند. شاهان نیز گل زنبق را به یکدیگر هدیه می‌دادند و با استفاده از آن ، تاج خود را تزئین می کرده‌اند.

در اساطیر زرتشتی هم این گل حائذ اهمیت بوده است، به طوری که زنبق، گل ویژه‌ی امشاسپند اَمُرتات یا اَمرداد (بانوی نماینده جاودانگی اهورامزدا) بوده است.

اهمیت این گل به اندازه‌ای بوده است که عصاهای پادشاهی را از روی این گل می‌ساخته‌اند. مصری‌ها نیز آن را بر روی سرابوالهولی قرار می دادند که در سر عصای پادشاه قرار می‌گرفت.

این گل سه گلبرگ دارد که هر کدام معنای خاص خود را دارند. یکی به معنای ایمان، و دوتای دیگر به معنای خرد و شجاعت است.

همچنین آیریس که در خرید اینترنتی گل موجود است  به خاطر رنگ‌هایی که دارد، الهه رنگین‌کمان نام گذاری شده و یکی از وظایف آن هدایت روح بانوان به سوی بهشت بوده است. و این دلیل اصلی کاشتن زنبق بر سر مزار بانوان بوده است.

این گیاه که با نام فلور دلی (به معنای پرچم) نیز شناخته می شود، متعلق به منطقه اروپا و مدیترانه است و دویست گونه دارد که مرسوم ترین آن‌ها، هولاندیکا نام دارد.

آیریس‌ها در فروش اینترنتی گل  متعلق به خانواده زنبق‌ها هستند و هم خانواده‌ی گل فریزیا، کروکوز و گلایُل است.

می توانید این گل را از طریق خرید اینترنتی گل تهیه کنید.


نظرات

 
   
 
Captcha